Як нобелівські лауреати розпоряджаються своїми преміями

Величезний успіх отримати Нобелівську премію і суть цього успіху зовсім не в можливість витратити свою фінансову винагороду, але, погодьтеся, і це вельми приємний бонус. Кожен Нобелівський лауреат розпоряджається премією по-своєму.

Деякі лауреати робили пожертви на благодійні цілі. Приміром, Альбер Швейцер, німецький лікар, теолог і музикознавець (1957 рік НП) побудував лепрозорій в Ламберті (сьогодні Габон) за отримані гроші. Цей лепрозорій діє і сьогодні та став меморіальним музеєм.

Лауреат премії 1990 року президент Михайло Горбачов перерахував всі отримані гроші в бюджет. Всі кошти витратили за статтею на будівництво лікарень в Росії, Білорусії та Україні.

Фрітьоф Нансен, норвежець, отримав премію в 1922 році і пожертвував велику частину (80 тисяч доларів) Росії, на придбання нового обладнання для двох кращих сільськогосподарських станцій. Решта 30 тисяч доларів направив на допомогу вірменам і грекам, біженцям з Туреччини.

Премію миру в 1979 році отримала Мати Тереза. Всі гроші вона використала на будівництво притулків для бідних, а також на різдвяний обід для 2 тисяч бездомних.

Іван Павлов витратив усі гроші тільки на наукові цілі. Він був першим російським лауреатом, в 1904 році. Він створив інститут фізіології, залишившись його директором до 1936 року.

Мікробіолог Мечников також віддав гроші науці, тобто на розвиток Інституту Пастера в Парижі, де він був головою однієї з лабораторій. Його приклад перейняли і Андре Мішель Львов (1965 рік НП) і Жорес Алферов (премія з фізики 2000 року).

Перший лауреат Нобелівської премії з літератури Рене Франсуа Арман Сюллі-Прюдом (1901) заснував за отримані гроші власну поетичну премію, яка проіснувала шість років, аж до смерті поета.

Габріель Гарсіа Маркес (1982) уклав свою премію в бізнес, він почав видавати журнал, який випускали в Колумбії і Мексиці.

Олександр Солженіцин став більш практичним, він довгий час просто тримав премію в банку, а після переїзду в Америку, купив за неї садибу в штаті Вермонт.

Багато лауреатів премії вирішували вкладати гроші у власні захоплення. Наприклад, Річард Робертс (премія з медицини) – зробив майданчик для крикету. Франко Модільяні (економіст) придбав собі яхту, а біохімік Пол Нерс просто почав тюнінгувати свій улюблений мотоцикл.

Читати також:

Геній в інвалідному кріслі – Стівен Хокінг

Геній в інвалідному кріслі – Стівен Хокінг

Дуже часто ми чуємо про те, що «в здоровому тілі – здоровий дух», але іноді не все виходить саме...

5 видатних жінок – лауреатів Нобелівської премії

5 видатних жінок – лауреатів Нобелівської премії

Шведська королівська академія наук з Нобелівським комітетом присуджують Нобелівську премію,...